Żarówki w pojazdach mechanicznych pełnią bardzo ważną funkcję. O ile ulegnie ona spaleniu w ciągu dnia, jedyne na co możemy się narazić to mandat. Gorsze konsekwencje możliwe są przy awarii żarówek po zmroku. Stwarzane jest wówczas realne niebezpieczeństwo. Wzrasta przy tym ryzyko spowodowania wypadku drogowego, z udziałem innego pojazdu lub pieszym, czy rowerzystą. 

Do jakich aut montuje się xenon?

xenon D1SDla miłośników motoryzacji żadne pojęcie nie jest obce. Na bieżąco poznają i testują nowinki technologiczne, by wyposażyć pojazd w jak najlepsze oświetlenie. Do tych nowoczesnych należy bez wątpienia xenon D1S. Różni się od lamp halogenowych poborem mocy. Potrzebuje jej mniej niż standardowe rozwiązanie. Ponadto lampa ksenonowa wykazuje większą wytrzymałość od halogenowej. Na początku lampa ksenonowa była wykorzystywana jedynie w smochodach wyższej klasy. Wynikało to z jej dość wysokiej ceny. Obecnie są tańsze i ogólnie dostępne, dzięki czemu mogą być nabywane przez właścicieli aut miejskich oraz samochodów używanych. Najważniejsze przy tego typu oświetleniu jest spełnianie określonych norm. Bez nich, ksenony nie mogą być dopuszczone do użytku. Musi mieć na wyposażeniu urządzenia czyszczące szybę reflektora. Te z kolei muszą mieć homologację. Wszystkie zestawy ksenonowe są dostosowane do konkretnego modelu auta, dlatego niezbędne są odpowiednie spryskiwacze reflektorów i systemu odpowiedzialnego za samopoziomowanie. W przeciwnym wypadku policja ma wskazanie do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Ksenonowe żarówki zyskały już dużą popularność. Obecnie mogą sięgać po nie właściciele różnych aut, nie tylko tych luksusowych. Jednak przed podjęciem decyzji o nich, konieczne jest zapoznanie się z obowiązkami wiążącymi się ze zmianą.