Szeroki dostęp do Internetu, możliwość korzystania z niego z prawie każdego możliwego miejsca i urządzenia oraz ilość przetwarzanych przy jego pomocy danych to wystarczające powody, aby stosować jak najlepsze zabezpieczenia. Każdy korzystający z Internetu chce być pewien, że jest jak najlepiej chroniony przed wirusami oraz atakami hakerskimi.

Bezpieczna sieć dzięki firewallom

firewallSposobów ochrony połączenia z siecią jest wiele. Tym najbardziej podstawowym jest jak najmniejsza liczba udostępnianych danych, które mogą być źródłem przyciągającym ataki. Jednak jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić to warto skorzystać z takich sposobów, jakim jest na przykład firewall. Jest to inaczej zapora sieciowa, która ma za zadanie zabezpieczać sieci i systemy przed wirusami oraz hakerami dostającymi się z zewnątrz (na przykład z sieci publicznych). To połączenie ochrony sprzętowej z programową, filtrujące dane wychodzące i przychodzące do urządzenia przez sieć, które dodatkowo może chronić przed wypływem ważnych danych z sieci lokalnej do publicznej. Rolę takiej zapory stanowi usługa, urządzenie lub odpowiednie oprogramowanie. Aby działanie firewalla było skuteczne, producent musi opracować reguły klasyfikacji danych na bezpieczne, podejrzane lub niebezpieczne. Dzięki takiemu podziałowi, produkt zaraz po instalacji skanuje system i oznacza bezpieczne aplikacje, ustalając dla nich możliwość pobierania i wysyłania danych. Jeżeli wykryje jakikolwiek niebezpieczny plik, blokuje go oraz raportuje o tym użytkownika. Grupę podejrzanych danych stanowią te pliki, których producent nie sklasyfikował lub decyzję dotyczącą ich przeznaczenia pozostawił klientowi.

Zapora sieciowa nie jest to jednak zastępstwo dla programów antywirusowych, ale jest ich dopełnieniem. Nic jednak nie jest tak skuteczne, jak zdrowe myślenie użytkownika i ostrożność w odbieraniu oraz wysyłaniu konkretnych danych. Czasami do dzielenia się plikami z innymi lepiej wykorzystywać przeznaczone do tego urządzenia (na przykład pendrive) niż połączenia sieciowe.

Kategorie: Informatyka