Dzika róża, roślina rosnąca głównie w Europie oraz części Afryki i Azji, posiada owoce, które są pełne witamin C, E i B oraz innych przeciwutleniaczy i minerałów. Zawierają również substancję zwalczającą stany zapalne. Stosowana jest głównie w postaci proszku, soku lub kapsułek.

Zalety stosowania proszku z dzikiej róży

dzika róża w proszkuProszek z dzikiej róży może pomóc zmniejszyć ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów. Suplement został przetestowany u wielu osób z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych, kolanowych, dłoni, ramion, szyi i innych okolic. Przegląd badań pokazuje, że osoby, które przyjmowały suplement, odczuwały mniejszy ból po trzech miesiącach w porównaniu z placebo. Niektórzy lekarze uważają, że dzika róża w proszku może być alternatywą dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przeciwieństwie do nich dzika róża nie rozrzedza krwi, nie powoduje podrażnienia żołądka i ewentualnych wrzodów. Kilka badań pokazuje, że dzika róża może również pomóc osobom z długotrwałym bólem pleców i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Świeże owoce dzikiej róży zawierają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Jednak duża część tej witaminy C ulega zniszczeniu podczas suszenia i pakowania. Wiele osób przyjmuje proszek z dzikiej róży, aby wzmocnić układ odpornościowy i leczyć lub zapobiegać przeziębieniom. Badania wskazują, że codzienne spożywanie około 40 gramów proszku z dzikiej róży może również obniżyć poziom cukru we krwi i pomóc w leczeniu cukrzycy, obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi.

Należy pamiętać, aby zawsze informować swojego lekarza o przyjmowanych suplementach, w tym naturalnych i zakupionych bez recepty. W ten sposób lekarz może sprawdzić wszelkie potencjalne skutki uboczne lub interakcje z dowolnymi lekami. Dzika róża może również zakłócać niektóre badania krwi.