Kiedy budowany jest jakikolwiek budynek, bardzo ważnym czynnikiem, który będzie miał znaczenie dla wytrzymałości całej budowli jest tynk. Jest to nie tylko spoiwo, które pozwala na odpowiednie scalenie bloków budowlanych czy też cegieł, ale również jest to tworzywo, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie ścian budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Korzyści tynku glinianego

tynki glinianeFirmy budowlane mogą zaproponować nam różne rodzaje tynków. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się tynki gliniane, które mogą być realizowane w dwóch odsłonach. Pierwsza z nich gwarantuje odpowiednią wytrzymałość konstrukcji, ponieważ staje się doskonałym spoiwem wiążącym cały budynek. Druga zaś doskonale sprawdza się w warunkach wilgotnych, wykorzystując zewnętrzną wilgotność do stałego wzmacniania konstrukcji, którą zabezpiecza. Typ tynku glinianego powinien być więc dobrany przede wszystkim do warunków atmosferycznych, jakie panują w danej lokalizacji. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tynku będziemy mogli wzmocnić budynek, sprawiając, że będzie charakteryzował się on stabilnością i odpowiednią wytrzymałością przez długie lata, na czym zależy zdecydowanej większości inwestorów. Cenną zaletą tynków glinianych jest też z całą pewnością ich cena, która powiązana jest z faktem, iż tynki gliniane realizowane są przy wykorzystaniu gliny i wapnia, które stanowią dość tanie i dobrze dostępne materiały budowlane.

Tynk gliniany jest bardzo dobrze znany nam z estetyki wykonania wiejskich domów. Domy te od zawsze charakteryzują się wytrzymałością, która staje się nieustającą inspiracją dla architektów realizujących zamówienia domów w mieście. Nie dziwi więc coraz częstsze wykorzystywanie tynków glinianych w miejskiej zabudowie.