Ogrzewanie stosowane do budynków o dużej powierzchni, często przekraczającej tysiąc metrów kwadratowych, jak ma to miejsce w przypadku hal przemysłowych, jest całkiem inne niż to, które znamy ze swoich domów. System grzewczy instalowany w domach jednorodzinnych w ogóle nie sprawdza się na tak dużych powierzchniach.

Jak ogrzewać duże budynki?

ogrzewanie przemysłoweWielu właścicielu dużych obiektów przemysłowych zadaje sobie to pytanie i ciągle próbują zrobić coś, aby podczas zimy w ich halach przemysłowych było ciągle ciepło oraz żeby rachunki za ogrzewanie nie były bardzo wysokie. Jest to ciężki kawałek chleba. Obecnie jedynym powszechnie stosowanym sposobem na ogrzewanie przemysłowe jest otrzymywanie ciepłoty powietrza wewnątrz hali przez cały sezon grzewczy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ największe straty energii mamy podczas ogrzewania powietrza do danej temperatury, jeśli już to zrobimy to samo utrzymanie ciepła nie kosztuje nas już aż tyle energii. Rozwiązaniem stosowanym przez wiele osób jest ogrzanie całej hali do np. piętnastu stopni Celsjusza, a w miejscach, gdzie przebywają pracownicy przez dłuższy czas, takich jak np. stołówka, montuje się tak zwane promienniki. Promiennik ogrzewa przestrzeń wokół siebie w promieniu kilkunastu metrów w bardzo oszczędny sposób, dzięki temu uzyskujemy w potrzebnych pomieszczeniach pokojową temperaturę, a unikamy niebotycznie dużych rachunków za ogrzewanie.

Technologia ciągle się rozwija, więc pewnie już za kilka lat ludzie wymyślą dużo lepszy sposób, w jaki będziemy mogli ogrzewać tak duże pomieszczenia, jednak obecnie pozostaje nam się skupić nie na systemie grzewczym, a na tym, w jaki sposób z niego korzystamy. Jeśli nie będziemy wyziębiać bez potrzeby całego budynku to jesteśmy w stanie zaoszczędzić do trzydziestu procent energii.