Dorosły to osoba dojrzała, która ma już doświadczenie w reagowaniu na pewne sytuacje, potrafi być świadoma tego, co się dzieje. Dorośli mają wiedzę i doświadczenie życiowe, potrafią zrozumieć konsekwencje, śledzić swoją reakcję na pewne dotkliwe zdarzenia. Według psychologa inaczej jest u dzieci.

W jakich sytuacjach konieczny jest psycholog?

psycholog BędzinDla dzieci głównym wsparciem w trudnej sytuacji są uczucia i reakcja rodziców. Dzieci czytają emocjonalne tło swoich rodziców, a ich reakcja bezpośrednio zależy od reakcji osoby dorosłej. Stres wzrośnie, jeśli rodzice nie będą mogli lub nie chcą rozmawiać z dzieckiem. Czasami dorośli nie rozumieją, że w stresującej sytuacji trzeba rozmawiać z dzieckiem. Czasami dorośli mają takie pragnienie, ale nie wiedzą, jak zbudować rozmowę i z niej wyjść. Rada dla dorosłych to szczerość i otwartość na komunikację, ale ważne jest w tym również odpowiednie podejście psychologiczne. Jeśli rodzic tego nie potrafi, konieczny będzie psycholog Będzin oferuje placówki psychologiczne, gdzie odbywają się specjalne terapie dla dzieci. Dlaczego konsultacja z psychologiem jest ważna? Bo każda traumatyczna sytuacja może stać się kontuzją w psychice dziecka, ale wszystko zależy od sytuacji i cech psychicznych tego dziecka. Najczęściej może to być ukryta reakcja, której nie widzimy od razu. Na przykład agresja lub zły sen. Agresja może być skierowana na kolegów z klasy lub dzieci w ich wieku, nastolatki buntując się mogą wykazywać wszystkie niepożądane zachowania, których możemy się od nich spodziewać.

Psycholog jest potrzebny przede wszystkim wtedy, gdy następuje autoagresja, która ma na celu zniszczenie samego siebie. Bo, gdy dziecko zostało nauczone, że złe jest wynoszenie gniewu na świat zewnętrzny, zamienia się on w gniew wewnętrzny. Nie wolno lekceważyć objawów autoagresji, lepiej jest porozmawiać z psychologiem.