W ciągu ostatnich kilku lat bardzo często słyszy się o zatruciach tlenkiem węgla określanym również jako czad. Do zatruć dochodzi najczęściej zimą gdy sezon grzewczy jest w pełni. W takich wypadkach należy być bardzo ostrożnym przy stosowaniu systemów grzewczych. Koniecznie trzeba dokonywać systematycznych przeglądów oraz montować czujniki dymu, które mogą nas w porę zaalarmować o zbyt dużym stężeniu. 

Nowoczesne czujniki tlenku węgla

domowe czujniki gazuDo zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w nocy oraz w czasie kąpieli w łazience. To właśnie w tych pomieszczeniach najczęściej montuje się piecyki gazowe, które mogą generować spaliny. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed zatruciem jest stosowanie specjalnych czujników czadu. Domowe czujniki gazu jakim jest tlenek węgla powinno montować się w pobliżu samego piecyka. Wówczas taki czujnik będzie mógł w porę nas zaalarmować o powstałym zagrożeniu. Urządzenia tego typu wykorzystują do swojego działania sensory, które posiadają zdolność reagowania z cząsteczkami gazu. Jeśli do takiej reakcji dojdzie to wbudowany w urządzenie mikroprocesor zaczyna liczyć jak duże jest stężenie gazu. Jeśli osiągnie ono zbyt wysoki poziom to następuje uruchomienie głośnika, który zaalarmuje o zagrożeniu. Warto mieć na uwadze to, że żywotność wspomnianych sensorów wynosi od dwóch do pięciu lat. Po takim czasie sensor nadaje się do wymiany. Należy więc często kontrolować jak długo możemy jeszcze z takiego czujnika korzystać.

Na chwilę obecną czujniki gazu zakupić możemy w wielu sklepach i marketach w całym kraju. Warto pamiętać o tym, żeby na takich urządzeniach nie oszczędzać. Jest to bowiem inwestycje w bezpieczeństwo zarówno nasze jak i wszystkich domowników mieszkających w naszym domu. Ceny czujników gazu na chwilę obecną są dość mocno zróżnicowane.