Odpowiednia termoizolacja budynku jest elementem decydującym o panującym w środku komforcie cieplnym zarówno zimą jak i latem. Ocieplanie domu jest kluczowym elementem jego budowy, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było to takie oczywiste. Czym ocieplić dom i czy grubość izolacji ma znaczenie?

Tradycyjne i nowoczesne izolacje termiczne

cienka izolacja termicznaProducenci materiałów budowlanych bez przerwy udoskonalają materiały służące do termoizolacji, lub też wprowadzają na rynek zupełnie nowe produkty. Inwestorzy czasem z rezerwą podchodzą do nowości, jednak nie należy się ich bać. Wystarczy jedynie przyjrzeć się bliżej, zagłębić w temat lub porozmawiać z fachowcem, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Tradycyjne sposoby izolacji termicznej budynków w dalszym ciągu funkcjonują i świetnie się sprawdzają, jednak coraz częściej bywają wypierane przez bardziej nowoczesne rozwiązania. Wełna mineralna i styropian to dwa znane wszystkim izolatory. Różnią się nieco szczegółowymi właściwościami, dlatego muszą być przystosowane do technologii, w jakiej zbudowany jest budynek, dysponują jednak podobnymi parametrami przewodzenia ciepła. Oznacza to, że zarówno wełnę, jak i styropian układamy w podobnej grubości. Nie są to jednak jedyne skuteczne materiały izolacyjne. Coraz chętniej stosowane są superciepłe izolacje natryskowe z pianki PUR. Cienka izolacja termiczna wykonana z pianki poliuretanowej jest tak samo skuteczna, jak gruba warstwa wełny czy styropianu. Oznacza to dużą oszczędność przestrzeni użytkowej. Ma to ogromne znaczenie wtedy, kiedy walczymy o każdy centymetr powierzchni.

Nowoczesne izolacje pozwalają w prosty sposób zwiększyć komfort cieplny w budynku i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Bardzo często są też mniej kłopotliwe w montażu, a prace przebiegają dużo szybciej. Warto zatem rozważyć wszelkie sposoby ocieplenia domu i wybrać ten najlepiej dopasowany do indywidualnych wymagań.