Podgrzewacze wody mają jedno, podstawowe zadanie – umożliwić zamianę lodowatej wody w gorącą, która umożliwi kąpiel, prysznic lub umycie rąk. Na rynku istnieje wiele urządzeń, które umożliwiają takie działanie, ale jedno z nich jest wyjątkowo ekonomiczne, proste w użyciu i bezawaryjne. 

Właściwości podgrzewaczy pojemnościowych

podgrzewacz wody pojemnościowyOpisując ogólnie, pojemnościowy podgrzewacz to duży zbiornik z grzałkami, które doprowadzają wodę do odpowiedniej temperatury. Zbiornik ten jest mocno i solidnie odizolowany od zewnątrz, bowiem chroni go kilkucentymetrowa warstwa wełny krystalicznej bądź pianki poliuretanowej. Zamontowany termostat utrzymuje daną temperaturę poprzez włączanie grzałki wtedy, kiedy temperatura zaczyna spadać. Oznacza to, że grzałka nie działa przez cały czas i nie zużywa energii – urządzenie jest energooszczędne i rozwiązania w nim zastosowane mają prowadzić do jak najniższych kosztów zużycia. Od użytkownika będzie zależeć pojemność zbiornika – w zależności od potrzeb wykorzystania wody, jego wielkość będzie zróżnicowana. Dla przykładu, jeśli chcemy wykorzystywać podgrzewacz wody pojemnościowy do zlewu kuchennego, wówczas w zupełności wystarczy pojemnik o pojemności 10 czy 15 litrów. Jeśli jednak chcemy, aby podgrzewacz obsługiwał wiele punktów w domu, w tym prysznic lub wannę, to należy wybrać taki o pojemności 50 bądź 80 litrów. Maksymalna temperatura, którą możemy osiągnąć przy użyciu takiego podgrzewacza to aż 80 stopni. Jednak nie jest to temperatura, którą można wykorzystać do kąpieli bądź mycia rąk, dlatego ze względu na ekonomiczność i mniejsze zużycie materiałów warto ustawić termostat na niższą temperaturę.

Podgrzewacze wody to urządzenia, które można łatwo wkomponować w pomieszczenie. Są różnej wielkości, więc można wybrać taki, który nie zaniży funkcjonalności danej łazienki czy kuchni, ale należy też pamiętać o planach zużycia – zbyt mały podgrzewacz będzie ciągle pobierał i podgrzewał nową wodę, co nie przyniesie efektów w postaci niższych rachunków za prąd.