Zabiegi pielęgnacyjne są niezwykle ważne aby nasze zwierzęta żyły w zdrowiu i dobrze się prezentowały. Naturalnie pielęgnowanie psa czy kota nie jest proste, jednak nie należy się zniechęcać i poddawać. To od nas w dużej mierze zależy jak zachowywać się będzie nasz pies podczas czesania czy mycia.

Jak strzyc psa po raz pierwszy?

pierwsze strzyżenie psaOczywiste jest to, że najbardziej stresujemy się gdy mamy szczeniaka i musimy go pierwszy raz wykąpać, obciąć pazurki czy wyczesać. Szczeniaki z racji tego, że są jeszcze małe mogą nie wiedzieć, o co nam chodzi. Próby ucieczki i wyrywania się mogą tylko dodatkowo nas frustrować. Dlatego przed pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym powinniśmy dobrze się przygotować. Najlepiej zadecydować, które czynności chcemy wykonać sami, a które wykonane zostaną przez profesjonalistę. Jeśli mamy obawy i że zbyt mocno się zestresujemy warto udać się do salonu groomerskiego. Tam nasze zwierzę zostanie odpowiednio zaopiekowane. Każdy wie, że pierwsze strzyżenie psa jest dla niego ogromnym przeżyciem, dlatego warto zadbać o komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia. Jeśli pies będzie źle kojarzył strzyżenie, już zawsze będzie spięty i nerwowy podczas tego zabiegu. Dlatego tak ważne jest aby już od szczenięcia przyzwyczajać pieska do tego typu zabiegów. Ułatwi to pielęgnację oraz oszczędzi wielu przykrych sytuacji, jakie mogą nas i nasze zwierzę spotkać. Zawsze można również zdecydować się na umówienie wizyty w naszym domu. Dzięki temu zwierzę będzie mogło czuć się pewniej i nie przeżyje takiego szoku. Oswojenie się w nowej sytuacji jest dla zwierzęcia niezwykle ważne. Pies czy każde inne zwierzę wyczuje nasze wahanie, stres czy strach.

To od nas zależy jak nasze zwierzę będzie reagowało na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w przyszłości. Jeśli mamy możliwość należy już od najwcześniejszych miesięcy stopniowo przyzwyczajać zwierzę do kąpieli, strzyżenia czy mycia uszu.