Bardzo częstym zjawiskiem jest utrata danych z urządzeń przenośnych, laptopów i dysków komputerowych. Warto jednak pamiętać, że nie należy godzić się z utratą danych bo często zdarza się, że proces utraty tych danych jest chociaż częściowo odwracalny. 

Przywracanie utraconych danych

data recoveryKażdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyła się sytuacja, że usunęliśmy przez przypadek ważne dla nas zdjęcia, filmy lub dokumenty. Niekiedy sprawcą takich zjawisk jest samo urządzenie, które posiada bad sectory lub po prostu zostało wyprodukowane z materiałów niskiej jakości. Tyczy się to przede wszystkim tanich pamięci przenośnych pochodzących najczęściej z rynku Dalekiego Wschodu. Niemniej jednak jeśli przydarzy się Wam taka sytuacja, że utracicie ważne dane to należy podjąć odpowiednie kroki i będzie możliwe, że dane do nas wrócą. Najważniejszym krokiem jest natychmiastowe zabranie się do pracy bo jeśli na naszym urządzeniu wygenerujemy duży ruch (kopiowanie, wklejanie, przenoszenie plików) to zmniejszy się szansa na odzyskanie danych bo będą one zastępowane nowymi. Do odzyskania naszych danych z urządzeń przenośnych potrzebujemy jakieś medium do połączenia z komputerem. Oprócz tego niekiedy wymagane są także sterowniki. Najważniejszą częścią procesu data recovery jest oprogramowanie do odzyskiwania plików. Są to najczęściej bardzo proste i intuicyjne programy, które zrobią za nas większość pracy. Nam pozostanie jedynie wybrać pliki, które program znajdzie i określic lokalizację gdzie mają zostać przywrócone.

Ogólnie rzecz biorąc, przywracanie danych jest możliwe jeśli nie było fizycznego uszkodzenia sprzętu. Jeśli jednak takowe się przytrafiło to może się okazać konieczna interwencja specjalistów z zakresu przywracania danych. Ale gdy dane zostały przez nas usunięte to możemy radzić sobie z tym samodzielnie. 

Kategorie: Informatyka