Czy słyszeliście może kiedyś o wentylacji, która odzyskuje ciepło? Tak, o wentylacji. Chociaż dla niektórych wentylacja kojarzy się raczej z utratą ciepła tak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej to na rynku pojawiło się innowacyjne rozwiązanie, które pozwala znaczną część ciepła odzyskać.

Odzyskiwanie ciepła – czy to w ogóle jest możliwe?

odzyskiwanie ciepła LubelskieDo tej pory w większości domów wykorzystywano wentylację grawitacyjną, która wiązała się z dużą utratą ciepła a to z kolei z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Odkąd na rynku pojawiła się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie musimy już martwić się wysokimi kwotami za ogrzewanie. Przeliczając koszty jednej i drugiej wentylacji okaże się, że ta druga jest nieco droższym rozwiązaniem. Jednak zalety jakie posiada są o wiele lepsze. Po drugie różnica w koszcie zwróci się w ciągu kilku lat. Ale jak działa taka wentylacja? Otóż w domu montuje się rekuperator. To właśnie on odpowiedzialny jest za odzyskiwanie ciepła Lubelskie a także wymianę powietrza brudnego, zanieczyszczonego oraz zakurzonego na czyste i świeże. jak to w ogóle możliwe? Nie dość, że odzyskuje powietrze to jeszcze je wymienia? Tak. Oprócz rekuperatora po naszym domu rozprowadzone zostają kanały wentylacyjne, którymi przemieszcza się powietrze. Zaletą tego systemu jest to, że dwa strumienie powietrza wędrują różnymi kanałami a trafiając do urządzenia nie mieszają się ze sobą.

Jak to działa? Z jednego pobierane jest brudne i zanieczyszczone, które jest ogrzane i wędruje ono do rekuperatora. Z kolei z zewnątrz pobierane jest powietrze świeże, które również wędruje kanałami do urządzenia. Tutaj dochodzi do przekazania ciepła powietrzu z zewnątrz, które pochodzi od brudnego powietrza wewnątrz. I tak świeże i ogrzane powietrze wędruje do naszych pomieszczeń.