Decydując się na samodzielną uprawę roślin, należy liczyć się z tym, że wymagają one nawożenia. Można zdać się na kupna preparaty, jednak równie łatwo można wykonać nawóz w domu z dostępnych składników. Jeżeli natomiast ma się dostęp do obornika, warto zaopatrzyć się w niego, też jest jednym z najlepszych sposobów na dostarczenie odpowiedniej ilości azotu roślinom.

Sposoby nawożenia obornikiem i środkami naturalnymi

obornik granulowany bydlęcyCoraz więcej osób decyduje się na uprawę warzyw w swoim ogródku. Warto jednak pamiętać, że poza nasionami i odpowiednią ilością wody ważny jest także nawóz. Można go wykonać samodzielnie lub zdecydować się na kupno środków naturalnych, takich jak obornik granulowany bydlęcy lub kurzy. Należy bowiem dostarczyć roślinom we wczesnych fazach rozwoju odpowiednich ilości azotu oraz substancji odżywczych pozwalających później na obfite kwitnienie, a tym samym uzyskanie większych plonów. Bardzo łatwo jest też wykonać nawóz z domowych odpadków. Najprostszy sposób zakłada użycie wyparzonych fusów lub liści herbaty. Równie skuteczne może być zmiksowane z wodą skórki z banana lub skorupek z jajek. Dla osób, które posiadają kompostownik, najlepszym sposobem będzie natomiast zakup dżdżownic i używanie ich produktu przemiany materii do nawożenia grządek. Środek taki nazywany jest biohumusem i skutecznie pobudza rośliny do wzrostu.

W sklepach ogrodniczych można dostać mnóstwo naturalnych nawozów, takich jak granulowany obornik. Dostarcza on roślinom odpowiednich ilości azotu, a także substancji odżywczych. Skuteczny nawóz można także wykonać samodzielnie z kuchennych resztek. Posłużyć do tego mogą skorupki jajek, skórki bananów, fusy kawy i liście herbaty. Odpowiednie stosowanie nawozów może przyczynić się do zwiększenia liczby kwiatostanów, a później zwiększyć tym samym zbiory.

Kategorie: Rolnictwo