Branża motoryzacyjna jest tak bardzo rozwinięta, że lakiernicy cały czas znajdują inne technologie, które ułatwią im wykonywane działania. Jedną z nich jest paskowanie, które pozwala pozbyć się z elementów karoserii wszelkich zabrudzeń i przygotować ją do malowania. Aby jednak móc wykonać zabieg niezbędny jest specjalistyczny sprzęt.

Sprzęt wykorzystywany do piaskowania

węże do piaskowaniaAby utworzyć stanowisko do piaskowania należy odpowiednio skomponować cały zestaw, który składa się z kompresora, piaskarki oraz węża. O ile co do tych pierwszych nie ma wątpliwości co wybrać, tak węże do piaskowania są bardzo zróżnicowane i sprawiają lakiernikom sporo problemów. Muszą być przede wszystkim odporne na ścieranie. Duże ciśnienie pracy powoduje, że piasek przepuszczany przez wąż w prosty sposób po kilku użyciach mógłby go całkowicie zniszczyć. Liczy się także elastyczność oraz długość – oba te parametry wpływają na komfort pracy. To, jaki wąż wybierzemy zależy od tego gdzie najczęściej wykonujemy piaskowanie oraz jak duże samochody są poddawane temu zabiegowi. W profesjonalnych lakierniach nie może zdarzyć się taka sytuacja, że wąż będzie za krótki i samochód nie zostanie prawidłowo przygotowany do malowania. Należy również zwracać uwagę na odporność temperaturową oraz maksymalne dozwolone ciśnienie pracy, aby nie wykorzystać do tego zbyt silnego kompresora, ani zbyt cienkiego węża.

Wybór sprzętu wymaga specjalistycznej wiedzy, aby połączyć prawidłowo ze sobą wszystkie komponenty. Wybierając zbyt silny kompresor albo zbyt słaby wąż można doprowadzić do wypadku i zniszczenia całkowicie karoserii. Wtedy samo malowanie nie wystarczy, aby pojazd wyglądał dobrze. Dlatego warto poprosić o pomoc kogoś, kto będzie wiedział jakie urządzenie pracuje pod jakim ciśnieniem.