Płacz noworodka i niemowlaka, najczęściej sygnalizuje jego podstawowe potrzeby, czyli ból, głód, samotność lub strach. Rolą rodziców jest nauczenie się rozróżniać poszczególne rodzaje płaczów, ponieważ znacznie się od siebie różnią.

Kiedy dzieci doświadczają kolek?

bolesna kolka niemowlakaKiedy niemowlę jest głodne, to nieco inaczej płacze niż w chwili kiedy czegoś się przestraszyło. Podobnie jest kiedy maluch odczuwa jakiś ból i nie można go wtedy łatwo uspokoić. Maluchy w tak wczesny wieku najczęściej cierpią z powodu kolek, które dotykają około jedną trzecią wszystkich dzieci w wieku kilku tygodni. W niektórych przypadkach, kolka utrzymuje się nawet przez kilka godzin, ale w większości przypadków mija po około godzinie lub trzech. Bolesna kolka niemowlaka powoduje, że dziecko nagle zaczyna bardzo intensywnie płakać, pomimo, że wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone. W tej sytuacji dziecko także podkurcza nóżki, ponieważ czuje wtedy niewielką ulgę. Lekarze pediatrzy zalecają wykonanie dziecku delikatnego masażu brzuszka, ponieważ jest on twardy i spięty. Należy okrężnymi ruchami masować cały brzuch, zaczynając na wysokości żołądka, a kończąc w dolnej części brzucha. Najczęściej po kilku minutach masażu, ból mija, ale nie zawsze tak jest. Kiedy to nie pomaga, to można przyłożyć ciepły okład, który w naturalny sposób spowoduje rozluźnienie mięśni odpowiadających za skurcz. Maluszki bardzo cierpią a takiej sytuacji, dlatego nie należy zwlekać z udzieleniem im pomocy, bo bardzo jej potrzebują.

Znanych jest wiele metod na radzenie sobie z kolką u niemowląt, ale nie wszystkie działają na każde dziecko. Niektóre niemowlaki wystarczy ponosić na rękach lub puścić im uspokajające szumy, aby się wyciszyły. Ostatecznością mogą być preparaty ziołowe dostępne w aptekach.

Kategorie: Dziecko