Nanotwardościomierz jest urządzeniem służącym do badań właściwości mechanicznych materiałów w skali nano i mikro. Do właściwości tych zaliczyć możemy twardość, moduł Younga, pracę plastyczną oraz elastyczną,  a także odporność na delikatne pękanie. Większość urządzeń tego typu wykorzystuje do pomiaru metodę instrumentalnego wciskania wgłębnika.

Zastosowanie nanotwardościomierza

nanotwardościomierzProducenci nanotwardościomierza oferują urządzenia, które mogą zostać wykorzystane nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także w warunkach domowych, gdzie wykorzystywane są do bieżącego monitoringu. Sprawdzają się one doskonale w przypadku wielu typów materiałów. Pomiar jest zatem możliwy w przypadku powłok twardych, ultra cienkich, anty-zabrudzeniowych, bardzo cienkich lakierniczych, nano-powłok dla czujników, materiałów wykorzystywanych w przemyśle medycznym, a także materiałów biologicznych i ceramicznych. Jeżeli chodzi o nanotwardościomierz pomiar próbek jest możliwe nawet bez ich wcześniejszego przygotowania. Dodatkowo obsługa nowoczesnych urządzeń jest banalnie prosta dzięki wyposażeniu w automatyczne rozpoznawanie obiektów. Ponadto producenci stale ulepszają własne produkty, dzięki czemu dokładność pomiaru jest niezwykle wysoka. Aby jednak wynik  był jak najdokładniejszy nie należy pomijać instrukcji obsługi oraz porad wydanych przez producenta bądź dystrybutora, które zdecydowanie ułatwią nam sam proces mierzenia. Wybierając spośród setek dostępnych na rynku urządzeń warto zwrócić uwagę na nanotwardościomierz, który posiada dwa niezależne czujniki głębokości i obciążenia.

Większość dostępnych na rynku nanotwardościomierzy posiada szeroki zakres pomiarowy, który wynosi 0,001-120 000 N/mm2. Zapewnia ta ogromne możliwości pomiarowe, co przekłada się na precyzyjne wyniki.