Kolekcjonowanie różnych przedmiotów nie wyszło z mody od wielu lat. Choć prawdziwych pasjonatów kolekcjonowania monet i znaczków nie jest już tak wielu jak kiedyś, przedmioty kolekcjonerskie wciąż cieszą się niemałą popularnością. Na wielu aukcjach można znaleźć na pozór zwyczajne, choć niezwykle cenne dla kolekcjonerów banknoty o unikatowych numerach seryjnych. 

Typy albumów na monety

album na monetyPodczas płacenia gotówką, zwyczajny zjadacz chleba nie zastanawia się nad wartością kolekcjonerską danego pieniądza. Oceniając wartość banknotu spogląda się na jego nominał. Kolekcjonerzy zwracają jednak na coś innego. Jest to numer seryjny banknotów oraz data wybicia monet. Dlatego nierzadko można znaleźć na portalach aukcyjnych banknoty o nominałach mniejszych niż cena sprzedaży danego pieniądza. Kolekcjonerzy pieniędzy swoje zbiory trzymają w klaserach lub kapslach na monety. Klaser to specjalny album na monety. Specjalna okładka albumu chroni cenną kolekcję przed zarysowaniem, zniszczeniem, a także przed zakurzeniem. Niezwykle popularne są eleganckie klasery, obłożone w skórzaną lub zamszową okładkę. Decydując się na kupno klasera należy zwrócić na jego strony. Niektóre z nich mają zwyczajne, przezroczyste strony z kieszonkami, w których można umieszczać zarówno monety, jak i banknoty. Istnieją również specjalne albumy na monety z gotowymi wycięciami na poszczególne egzemplarze. Niektóre miejsca mają gotowe podpisy, wskazujące na miejsce i datę wybicia danej monety, a także okoliczności jej wydania, jak i również krótkie anegdotki związane z wybitymi na nich sylwetkami postaci. Te klasery są przeznaczone dla zapalonych koneserów, którzy oprócz samego oglądania cennych monet, interesują się również ich historią.

Numizmatyka jest dziedziną nauk zajmującą się monetami. Niezwykle ciekawe jest to, że pomimo identycznego nominału, wartość kolekcjonerska danych monet może się od siebie znacznie różnić. Ma to związek głównie z datą i miejscem wydania monety, a także z tworzywem, z którego została wybita.