Projektując obwody elektryczne należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Elementy wykonawcze muszą być dobrane na odpowiednie napięcia oraz posiadać adekwatną obciążalność prądową. Dodatkowo w obwodach elektrycznych szczególnie w automatyce bardzo ważna jest niezawodność zastosowanych elementów. W wielu aplikacjach liczy się również miniaturyzacja całych układów.

Obwody sterownicze buduje się na podstawie styczników

miniaturowe styczniki elektryczneDobrym przykładem są tutaj szafy sterownicze, które posiadają w sobie wiele układów odpowiedzialnych między innymi za rozdział energii elektrycznej czy zabezpieczenia. W szafach sterowniczych istnieje ograniczona ilość miejsca co wymusza na projektantach szukanie odpowiednich rozwiązań. Dodatkowo sama szafa sterownicza musi być odpowiednio chłodzona. W celu zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza koniecznym jest żeby w środku szafy znajdowała się wolna przestrzeń, którą wypełni powietrze. Przepływ powietrza z kolei wyrównuje temperaturę. W celu zapewnienie odpowiednich warunków eksploatacji często stosuje się miniaturowe styczniki elektryczne, które zajmują mniej miejsca przy zachowaniu wymaganych parametrów elektrycznych. Styczniki takie są bardzo dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie występuje ograniczona ilość miejsca na instalację podzespołów elektrycznych. Jest to rozwiązanie szczególnie cenione przez projektantów szaf, którzy mogą dzięki temu tworzyć bardziej skomplikowane obwody w obrębie danej szafy.

Miniaturyzacja elementów elektrycznych oraz elektronicznych jest w chwili obecnej jedną z głównych gałęzi rozwoju branży. Małe wymiary styczników elektrycznych są obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych cech, która sprawia że wyroby takie znajdują bardzo szybko duże grono odbiorców. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania jest bardzo duże.