Na całym świecie występują różne odmiany lemoniady. W Ameryce Północnej i Azji Południowej dominuje lemoniada, w której wykorzystuje się sok z cytryny, wodę i słodzik, taki jak cukier trzcinowy, prosty syrop lub miód. W Wielkiej Brytanii i Australii dominującą formą lemoniady jest przezroczysty napój gazowany o smaku cytrynowym.

Popularne odmiany lemoniady

Lemoniada w puszce z logoPopularnymi markami są Schweppes i R. White’s Lemonade. Schweppes wykorzystuje mieszankę olejków z cytryny i limonki. Inne napoje gazowane, napoje bezalkoholowe, które mają zarówno smak cytryny, jak i limonki, również mogą być czasami określane jako lemoniada. Istnieją też specjalne smaki lemoniady, takie jak na przykład Fentimans Rose Lemonade, która jest sprzedawana w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Shandy, czyli mieszanka piwa i czystej lemoniady, jest często dostępna w postaci wstępnie zabutelkowanej lub zamawiana w pubach. Sklepy oferują również lemoniady pod marką własną. Lemoniada w puszce z logo to świetny sposób promowania swoich produktów i usług. Istnieją różne napoje nazywane brązową lemoniadą. W Ulsterze, północnej prowincji Irlandii, brązowa lemoniada jest aromatyzowana brązowym cukrem. Wariant z Wenezueli zawiera cukier trzcinowy i limonkę. W Indiach i Pakistanie, a także w Bangladeszu, lemoniada powszechnie znana jako nimbu paani może również zawierać sól i/lub sok z imbiru.

Shikanjvi to tradycyjna lemoniada z tego regionu, która dostępna jest także w wersji aromatyzowanej szafranem, kminkiem i innymi przyprawami. Limonana, rodzaj lemoniady zrobionej ze świeżo wyciśniętego soku z cytryny i liści mięty, jest powszechnym letnim napojem na Bliskim Wschodzie. W Afryce Północnej napój zwany cherbat robiony jest z cytryny, mięty i wody różanej.

Kategorie: Usługi