Polscy rolnicy przez wiele lat eksperymentowali z wszelkiego rodzaju karmidłami dla trzody chlewnej. Jak zauważono, najlepsze były tradycyjne sposoby, czyli betonowe ruszta. Jest wiele atutów, które potwierdzają, że warto jest do nich wrócić. Są one związane nawet z procesem automatyzacji i stosowania paszociągów. Sposób jest dobry również ze względu na wytrzymałość.

Atuty betonowych rusztów dla trzody

ruszta betonowe dla trzodyTrzoda chlewna potrzebuje dużych ilości paszy. Ruszta betonowe dla trzody mają dużo atutów. Doskonale nadają się do podłączenia pod paszociąg. Mają dużą pojemność, dlatego spadająca z przewodu pasza nie zostanie rozsypana. Do tego ich pojemność jest spora więc paszociąg może być uruchamiany tylko dwa lub trzy razy dziennie. Wytrzymałość oraz waga to kolejny atut. Świnia nie przewróci takiego ruszta, chociażby dlatego, że jest na stałe przymocowane do podłoża. Do tego nie pęknie ono, ani się nie złamie, tak jak plastikowe karmidła. Ruszta są zbrojone, a beton jest zaimpregnowany. Zaletą jest to, że nie mają one wpływu na jakość paszy. Tworzywa sztuczne mogłyby się utlenić, przez co nawet najbardziej ekologiczna pasza zawierałaby w sobie chemię. W przypadku takiego rozwiązania nie ma takiej możliwości. Jeszcze jednym ważnym atutem jest to, że posiadają one specjalne otwory, które pomagają podczas czyszczenia karmideł. Rolnik wlewa wodę pod ciśnieniem, a nieczystości wypływają do specjalnego kanału.

Obecnie większość rolników, która nie posiadała takich ruszt zaczyna je montować w swoich chlewniach. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ są one najlepsze. Doskonale łączą się z paszociągami i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Do tego świnia nie zniszczy ich podczas jedzenia lub gwałtownych ruchów. Są idealne do zagród w których trzyma się świnie grupowo.

 

Kategorie: Rolnictwo