Przebudowa rurociągów i instalacji opartych o elementy z rur była do tej pory bardzo kłopotliwa. Wymagała bowiem wykonania wykopu, aby uzyskać dostęp do rurociągu, który miał być przebudowany. Obecnie jednak coraz częściej stosowane są w tym celu metody bez wykopowe.

Na czym polega kraking?

kraking rurociągówChyba każdy z nas spotkał się kiedyś z sytuacją, gdy przebudowa jakiejś instalacji blokowała ruch na jakiejś ulicy czy chodniku., Z tego też względu, obecnie bardzo często, gdy istnieje konieczność wymiany odcinka jakiejś instalacji, lub jego przebudowy korzysta się z metod, które nie wymagają wykonywania wykopu. Przykładem tego typu metody jest coraz częściej stosowany kraking rurociągów, który nie wymaga wykonywania wykopów w celach wymiany jakiegoś odcinka instalacji, na przykład tej kanalizacyjnej. Kraking polega na wymianie kanału za pośrednictwem kruszenia starego odcinka przy pomocy głowicy, która jest sprzężona z wyciągarką. Zazwyczaj proces ten wykonuje się za pomocą najbliższej położonej studzienki kanalizacyjnej, dzięki czemu nie wymaga to wykonywania wykopów. Nowy rurociąg jest montowany równocześnie z głowicą mająca rozerwać czy też rozszerzyć stary odcinek instalacji. Rozerwane pozostałości po starym odcinku rury są po prostu wciskane w grunt. Taka forma przebudowy, remontu czy też tworzenia rozgałęzień w rurociągach jest obecnie wykorzystywana bardzo powszechnie. Wynika to z faktu, że koszty takiego remontu są znacznie mniejsze, niż w przypadku, gdyby do instalacji trzeba by było się dostać od góry, dzięki wykopowi.

Remont instalacji kanalizacyjnej, czy też innej, której elementem nośnym są nośnym, obecnie nie wymaga już wykonywania wykopów. Dzięki temu, taki remont trwa znacznie szybciej, oraz jest mniej uciążliwy dla przechodniów i kierowców. Takie metody mogą być używane zarówno do przebudowy, jak i rozbudowy instalacji.

Kategorie: Usługi