Pasy transportowe to bardzo często wykorzystywany obecnie sposób na zabezpieczenie różnych towarów przed uszkodzeniem czy zgubieniem w czasie transportu. Wadą tych pasów jest jednak fakt, że są zbyt mało wytrzymałe aby służyły do zabezpieczenia czy samego transportu ładunków. Do tych zastosowań używane są odmiany pasów transportowych, tworzone z poliestru.

Jak wykorzystuje się poliestry w transporcie?

zawiesia poliestroweNiektóre ładunki mogą sprawiać więcej problemów w czasie transportu niż inne. Zazwyczaj dotyczy to ładunków, które znajdują się w kontenerach, czy też samych kontenerów, które ze względu na ich kształt, rozmiary i wagę trudno jest transportować w tradycyjny sposób. Do transportu tych najbardziej problematycznych ładunków i ich zabezpieczenia najczęściej wykorzystuje się zawiesia poliestrowe. Jest to tak naprawdę odmiana tradycyjnych pasów transportowych. Różnią się one głównie tych, że są dużo wytrzymalsze dzięki czemu można je wykorzystywać nie tylko do samego zabezpieczania ładunków, ale i do samego transportu. Wynika to z faktu, że zawiesia w przeciwieństwie do tradycyjnych pasów, są stworzone z kilku warstw poliestru, a nie jednej. Poszczególne warstwy taśmy poliestrowej mogą być łączone na różne sposoby, albo maszynowo, albo z wykorzystywaniem technologii zgrzewania. To właśnie sposób wytwarzania nadaje zawiesiom tak dużą wytrzymałość na zerwania i duże obciążenia. Ciekawą cechą zwiesi poliestrowych jest fakt, ze ich kolor świadczy o ich wytrzymałości. I tak na przykład zawiesia w kolorze pomarańczowym są ogólnie uważane ze te najbardziej wytrzymałe.

Niektóre ładunki ze względu na ich rozmiary czy bardzo dużą wagę, trudno jest przenosić w tradycyjny sposób. Dlatego też do transportu takich ładunków wykorzystywane są specjalne pasy transportowe. Ich cechą wyróżniającą jest fakt, że są stworzone z kilku warstw poliestru.