Od tego, czy odpowiednio dobierze się opony do roweru może zależeć komfort podczas jazdy. Warto więc przed dokonaniem wyboru dobrze się zastanowić nad tym, czego oczekujemy od swojego sprzętu, ponieważ różne opony przeznaczone są do różnych stylów jazdy. Odpowiedni wybór może zdecydować o tym, jak długo taka opona będzie nam dobrze służyć.

Wybór odpowiedniego rodzaju opon rowerowych

opona rowerowa 28 caliOpony rowerowe mogą się między sobą bardzo różnić. Do jednych z podstawowych różnic należy wygląd bieżnika. To od niego zależy, na jakim terenie dana opona będzie się sprawdzać najlepiej. Opony o wąskim bieżniku oraz prawie płaskiej powierzchni przeznaczone są głównie do jazdy po równej oraz suchej nawierzchni. Opony szersze oraz posiadające grubszy bieżnik skonstruowane są do jazdy terenowej, ponieważ minimalizują zapadanie się koła np. w piasku oraz zapewniają dobrą przyczepność. Jeśli już wie się, jaki rodzaj opony jest potrzebny, należy ją dobrać odpowiednio do rozmiaru koła. Najczęściej spotykana w rowerach miejskich czy turystycznych jest opona rowerowa 28 cali, jednak można się również spotkać z takimi, które mają 27,5 lub 26 cali, a także mniejsze w przypadku rowerów przeznaczonych dla dzieci. Dlatego też przed zakupem warto upewnić się, jaka opona jest nam rzeczywiście potrzebna, aby się nie zdziwić podczas jej montażu, jeśli okaże się, że nie pasuje ona do posiadanej przez nas obręczy.

Zmiana opon w rowerze może być spowodowana różnymi czynnikami, np. tym, że chcemy zacząć jeździć po innej nawierzchni lub stare opony są po prostu zużyte i należy je wymienić na nowe. Zanim się jednak je zakupi warto dokładnie sprawdzić, jakie obręcze znajdują się w posiadanym przez nas rowerze, aby nowe opony były do nich dopasowane pod względem np. rozmiaru.