W psychologii stosowanych jest wiele metod terapii behawioralnej. Ułatwiają one rozwikłanie problemu i dotarcie do osoby borykającej się z problemami. Najbardziej popularną z terapii jest psychoanaliza, a także terapia systemowa Hellingera. Terapia Hellingera zajmuje się nie tylko osobami z klinicznie określonymi problemami psychicznymi, ale także wszelkimi osobami przeżywającymi życiowe trudności.

Najlepsze metody terapeutyczne 

ustawienia systemowe hellingeraSpecyfiką ustawień systemowych są dwa najbardziej charakterystyczne elementy. Innowacyjne ustawienia systemowe Hellingera wykorzystują w terapii procesy, które do niedawna były traktowane jako parapsychologiczne, czyli tak zwane wiedzące pole, a także ustawienia systemowe stwierdzające, że poza żyjącymi członkami systemu ogromną rolę odgrywają osoby zmarłe. Metoda ta znajduje wielu zagorzałych zwolenników, którzy podczas prowadzonej terapii chętnie korzystają z metod systemowych. Sama metodyka stosowania terapii jest dosyć nowa i ma zaledwie dwudziestokilkuletnią historię. Najczęściej występuje w niej wcielanie się w inne osoby. Ogromne znaczenie ma przestrzeń oraz przyjęte wzorce i międzypokoleniowa historia rodziny i najbliższych. Celem metody ustawień rodzinnych jest ujawnienie oraz transformacja nieświadomych sił panujących w systemie rodzinnym. Mają one ogromny wpływ na dolegliwości psychiczne i fizyczne oraz pojawiające się problemy życiowe. Najważniejsze jest tak zwane uwikłanie i życie według wzorca panującego w rodzinie.

W metodzie ustawień wyróżniane są trzy fundamentalne prawa kształtujące relacje międzyludzkie, a także dynamikę systemów rodzinnych. Bierze się pod uwagę więź, porządek i wyrównanie. Zasadniczą techniką w metodzie są ustawienia systemowe, które stanowią zarazem sposób diagnozy problemu klienta i są najważniejszym elementem terapeutycznym. Ułatwiają one uzyskanie informacji o podłożu problemów klienta oraz wskazują i wyłaniają rozwiązanie.

Kategorie: Usługi