Jest wiele chorób, które wpływają znacząco na obniżenie komfortu życia ludzi nimi dotkniętych. Wiele z nich ma podłoże genetyczne i w związku z tym wciąż nie wynaleziono na nie lekarstwa. Jedną z takich chorób, która daje dużo dotkliwych objawów na co dzień jest mukowiscydoza.

Rozpoznanie i leczenie mukowiscydozy

zwłóknienie torbielowateMukowiscydoza jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą, dotyczącą przede wszystkim problemów z układem oddechowym i pokarmowym. Osoba cierpiąca na zwłóknienie torbielowate posiada zmutowany gen, który jest odpowiedzialny za szereg objawów powodujących kolejne powikłania. Objawy mukowiscydozy często pojawiają się już w pierwszych dobach życia. Zdarza się jednak, że mukowiscydoza jest rozpoznawana w późniejszym okresie życia, jest to bowiem choroba postępująca. Aktualnie prowadzi się w szpitalu badania przesiewowe noworodków, dzięki czemu chorzy diagnozowani są szybciej, a monitorowanie stanu chorego jest dużo łatwiejsze. Rzadko zdarza się, by badanie przesiewowe nie wykryło choroby pomimo jej obecności. Zarówno diagnoza, jak monitorowanie i leczenie objawowe w zwłóknieniu torbielowatym wymaga przeprowadzenia wielu testów. Niektóre z nich są jednorazowe, inne przeprowadza się kilkakrotnie. Chory powinien być pod opieką wielu specjalistów. Na rynku dostępne są aktualnie rozmaite urządzenia pomocne w usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych. Celem leczenia jest zapobieganie postępowi choroby oraz łagodzenie jej przebiegu, dzięki czemu można zwiększyć szanse na prawidłowy rozwój pacjenta.

Zwłóknienie torbielowate to ciężka choroba, która dotyka wiele osób. Jako choroba genetyczna mukowiscydoza jest nieuleczalna, jednakże wczesne rozpoznanie choroby i prawidłowa reakcja, leki i odpowiednia opieka lekarska może znacząco poprawić i wydłużyć życie chorego.