Wykańczając schody w swoim domu należy pamiętać nie tylko do rodzaju powierzchni, ale także wszelkich zabezpieczeniach ostrych krawędzi za pomocą kątowników. Powinny one nie tylko oddzielać od siebie stopnie, ale także pełnić rolę dekoracyjną. Właśnie dlatego producenci non stop poszerzają swoje oferty o nowe modele, dopasowane do oczekiwań klientów.

Kształt, a funkcjonalność kątowników

kątowniki aluminiowe anodowanePoza doborem materiału, z którego kątowniki powinny być wykonane należy także wziąć pod uwagę inne aspekty. Między innymi łatwość montażu oraz użyteczność. Niezwykle ważną pośród wielu funkcji jakie pełnią kątowniki jest antypoślizgowość. Pozwala ona zabezpieczyć śliskie powierzchnie tak, by użytkownik nie doznał żadnych kontuzji. W takich przypadkach świetnie sprawdzają się kątowniki aluminiowe anodowane, które dzięki wbudowanej gumie mają właśnie tą funkcję. Przy estetycznych wykończeniach liczy się także kształt. Ze względu na różne rodzaje schodów producenci musieli dopasować do nich także odpowiednie kątowniki. Wśród ofert można znaleźć zarówno te tradycyjne, jak i owalne, półokrągłe. Niektóre modele wiążą się ze znacznie bardziej skomplikowanym montażem. W zależności od wybranego materiału kątowniki można przykleić do powierzchni schodów, bądź przykręcić za pomocą kilku wkrętów. Dzięki temu zyskuje się pewność, że na długu pozostaną na swoim miejscu. Ale przede wszystkim należy pamiętać o wymiarach. Tylko odpowiednio dobrana listwa schodowa pozwoli połączyć estetykę i praktyczność w jednym.

Właśnie dlatego zakup wbrew pozorom prostych elementów, jakimi są kątowniki schodowe musi być przemyślany. Nie każdy typ sprawdzi się przy konkretnym kształcie schodów. Warto najpierw ustalić jaka powierzchnia znajdzie się na schodach, a dopiero później dopasować do niej listwy pod względem kolorystycznym i materiałem, z którego zostaną wykonane.