Tynk w każdym budynku pełni bardzo ważne funkcje. Nie tylko praktyczne, ale również czysto estetyczne. Głównym zadaniem tynku jest regulowanie wilgoci, aby nie przedostała się do dalszych obszarów budynku. Kolejną ważną rolą, która wpływa nie tylko na wygląd danego obiektu architektonicznego jest po prostu fakt, że otynkowane ściany wyglądają po prostu lepiej. 

Poradnik tynkowania ścian z taśmą tynkarską

taśma tynkarska pomarańczowa - cenaCoraz więcej ludzi decyduje się na samodzielne tynkowanie ścian. Z pozoru czynność ta nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Pierwszym rokiem jest przygotowanie podłoża, zabeczenie elementów podatnych na uszkodzenie, potem gruntowanie (w tym przypadku przyda się taśma tynkarska pomarańczowa – cena ich waha się od kilku do kilkunastu złotych). W dalszej kolejności musimy sporządzić zaprawę. Od tego jak bardzo starannie to zrobimy zależy trwałość tynku. Kolejnym etapem tynkowania ścian jest nakładanie masy tynkarskiej, mona to robić za pomocą agregata, bądź ręcznie. Zależne jest to od powierzchni, gdy jest ona duża, bardziej sprawdzi się metoda maszynowa. Ostatnim etapem w całym procesie jest rozprowadzanie i wyrównywanie tynku. Musimy pamiętać, że zanim tynk zaschnie, potrzebne jest równe rozłożenie go na ścianie. Jak można się przekonać tynkowanie ścian nie musi być trudnym zadaniem, wymagającym skomplikowanych przygotowań oraz czynności. Oczywiście, przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z tym jak powinny te prace przebiegać, krok po kroku.

Niezbędne są również odpowiednie narzędzia. Mam nadzieję, że ten wstępny poradnik o tynkowaniu ścian chociaż w małym stopniu uświadomił jakie kroki należy poczynić, zanim zabierzemy się do pracy. Powinniśmy również pamiętać o takich produktach jak wspomniana taśma tynkarska.