Szybkie tempo życia, pościg za karierą i pieniędzmi oraz brak odpowiedniej aktywności fizycznej sprzyjają wydzielaniu kortyzolu w nadnerczach. Jest to zjawisko na dłuższą metę niekorzystne dla organizmu ludzkiego. Powoduje szereg schorzeń, z których ciężko jest się wyleczyć. Warto od czasu do czasu sprawdzić, czy nie wpadliśmy w sidła stresu po uszy i wykonać w tym celu stosowne badanie.

Skuteczne testy hormonalne

hormon stresu badanieJeśli przez długi czas doświadczamy silnego stresu w pracy, na uczelni lub w życiu prywatnym, to nasze narządy zaczynają inaczej pracować. Z nadnerczy wydzielany jest kortyzol, który jest substancją odpowiedzialną za walkę w odpowiednich momentach. Jeśli jednak wciąż zwiększa się jego wydzielanie, a my jesteśmy notorycznie pobudzeni, to organizm doznaje przeciążenia. Dlatego warto sprawdzić ambulatoryjnie, czy nie jesteśmy przypadkiem ofiarami chronicznych dysfunkcji w tym zakresie. Jeśli chcemy sprawdzić nasz hormon stresu badanie jest krótkie, skuteczne i nieinwazyjne. Wystarczy umówić się z lekarzem specjalistą poradni. Endokrynolog wykona test z krwi, a następnie odda próbki do do analizy. Oczekiwanie na wynik nie będzie długie. Zazwyczaj czekamy na to do tygodnia lub nawet otrzymujemy rezultat wraz z konsultacją tego samego dnia. Wszystko zależy od tego, czy zapiszemy się na testy prywatnie czy w ramach wizyt refundowanych. Test jest bezbolesny. Pozwoli w szybki sposób określić, czy nasz poziom kortyzolu mieści się w normie, czy też należy podjąć odpowiednie działania, by go obniżyć.

W niektórych rzadkich przypadkach może zdarzyć się również, że stężenie hormonu jest za niskie – wtedy też wprowadza się właściwą terapię. Utrzymywanie hormonów na odpowiednim dla człowieka poziomie sprzyja zachowaniu zdrowia na długie lata i zapewnia dobre samopoczucie każdego dnia. Zapobiega też zapadaniu na groźne choroby cywilizacyjne, dlatego każdy z nas powinien badać się regularnie.